Chrámové město Bagan a pláž Ngapali

Zdola nahoru
0 komentář

Je 31.12.2019 a naši skupinku čeká přesun z Mandalay do Baganu. Brzo ráno jsme domluvili tři tuk-tuky, které nás dopravily do přístavu na řece Iravadí. Pro transport do Baganu jsme totiž zvolili loď, která bude po největší řece Barmy plout krásných plus mínus 11 hodin. Autobusem bychom vzdálenost mezi městy sice překonali rychleji, ale loď zněla jako větší zábava.

Z nabídky lodní přepravy jsme vybrali střední cestu, tj. ani tu nejlevnější, ani tu nejdražší. Loď nebyla plně obsazená, dalo se sedět jak v kryté části, tak v otevřené. V ceně byla jednoduchá snídaně, oběd, káva a povinná přestávka v jedné vesnici s ukázkou výroby tradiční keramiky. Podruhé bychom pro přesun zvolili autobus, ale díky naší společnosti jsme se příjemně bavili celou dobu.

Silvestrovské veselí

Do Baganu jsme dorazili tak akorát včas na to, abychom se stihli ubytovat, zajít na večeři a pořídit skvělý levný rum, který jsme zkusili už na treku k Inle.

Nevadilo, že ho neměli v obchodě vystavený, stačilo se zeptat pána, o kterém doteď nevíme, jestli vůbec v tom obchodě pracoval, nebo ne. Ocenil naši znalost místních lihovin a přinesl nám ze dvora za obchodem požadovanou lahev.

Nový rok jsme přivítali na střeše hostelu a ti nejodvážnější z nás vstoupili do nového roku očištěni půlnoční koupelí v bazénu.V prachu cest

Starověké město Bagan bylo v 9. – 13. století hlavním městem Pugamské říše. Díky více než 2 000 budhistických chrámů, které se z té doby dochovaly do současnosti (z původních více než 10 000), patří tato oblast mezi barmské „must see“.

Protože jsou chrámy rozesety různě v okolí města v rozloze asi 100 km², věděli jsme, že to pěšky nedáme, což byla parádní záminka pro to, půjčit si e-biky a prohánět se dva dny po prašných cestách. Po počátečních nesmělých metrech jsme se otrkali a testovali, co to s námi udělá, když budeme jezdit po měkkém písku.Chrámy, kam se podíváš

První den jsme projížděli spíše část s méně známými chrámy, kde nebylo tolik lidí. Druhý den jsme vyrazili na ty největší a nejznámější.

Přestože na nevyzpytatelném povrchu občas došlo k pár karambolům, nic vážnějšího než pár modřin a ulomené zrcátko se nestalo. Doufám, že mluvím za všechny, byla to parádní zábava.

Druhý den jsme už měli lehce „přechrámováno“, takže jsme se spíš bavili proháněním se po cestách, část skupiny šla do muzea a část na výborný čaj a kávu s výhledem na řeku z Fantasia Garden – doporučujeme.

Dva dny pro nás byly tak akorát, ale věřím, že zapálení jedinci by tady našli vyžití i na další dny.Bagan z výšky

Jediným zklamáním bylo, že v současné době jsou možnosti na vyhlídku na Bagan z výšky značně omezené. Bagan leží v seizmicky aktivní oblasti a země se tady naposled silně zatřásla v roce 2016. Z důvodu bezpečnosti turistů a zachování chrámů je, na rozdíl od minulých let, zakázáno na chrámy a stúpy šplhat.

Město se to snaží turistům vynahradit, ale je sporné, jestli se jim to daří. Vystavěli několik umělých valů – jeden z nich jsme navštívili s cílem pozorovat odtud východ slunce, ale za moc to nestálo. Lidí plno, výhled nic extra.

Taky to bylo jediné místo, kde chtěli vidět doklad o zaplacení vstupného, takže malý tip – mějte ho u sebe.

Východu jsme se tedy nedočkali a radši jsme se šli ztratit k malým chrámům, zpoza kterých stoupaly horkovzdušné balóny. Let balónem je taky jedna z možností, jen poněkud finančně náročná, pokud toužíte po výhledu, resp. nadhledu.

V areálu je také postavena vyhlídková věž a u některých chrámů nás oslovili podnikaví jedinci s nabídkami tajné a jistě legální možnosti výšlapu na pagodu, což jsme s díky odmítli.

Oblast je sice zapsána na seznamu UNESCO, Barma s tím ale tak nějak bojuje, mimo jiné právě kvůli stavění vyhlídkových míst nebo ubytovacích zařízení v nevhodné blízkosti u chrámů.

Park není uzavřeným areálem, mezi chrámy jsou rozesety domky místních, na polích se pasou kozy a u cest jsou samozvané skládky a vesele se tady pálí odpadky. Ten kontrast byl ohromný.Nejznámější barmská pláž

Nový rok jsme začali dobře. Z Baganu jsme směřovali na pláž Ngapali, aby si účastníci zájezdu užili i moře a sluníčko. Let z miniletiště v Baganu na miniletiště u Ngapali byl docela vtipný. Poprvé jsme dostali letenky vyplněné ručně, na tričko nálepku s barvou letu a k nástupu vyzýval místní vyvolávač osobně, když procházel po odletové „čekárně“.

Konečně dovolená

Nevím, jestli jsme měli štěstí, nebo jestli je to běžný stav, ale pláž byla poloprázdná, krásně čistá a moře bylo z těch nejhezčích, co jsme v Asii viděli. Následující dny jsme si užívali pohody, sluníčka, moře, bazénu, dobrého jídla, levného rumu a ginu a naší veselé společnosti.

Kdyby nám to vyšlo, dovedu si představit, že Vánoce tady by byly moc příjemné. Ngapali doporučujeme a kdybychom měli víc času, určitě by stálo za to prozkoumat i jiné pláže nebo některý z ostrovů u východního pobřeží.Rozloučení v Rangúnu

Dovolenkářům se však přiblížil konec jejich volna, takže jsme se přesunuli do Rangúnu. Poslední den v šesti jsme ještě vyrazili na místní trh Bogyoke Aung San (spíše turistické produkty a šperky) a na ohromnou zlatou Shwedagon pagodu (Šweitigoumská pagoda). Celí uvaření jme se rozloučili pivem v obchoďáku a popřáli bandě šťastnou cestu domů. Po 11 dnech jsme zase osiřeli.

V Barmě jsme pak už měli jen dva dny, než jsme vyrazili na poslední dlouhou kodrcavou cestu autobusem k městu Myawaddy, kde jsme další den ráno poměrně hladce překročili pozemní hranici s Thajskem.Tak zase příště

Barmo, dala jsi nám zabrat, máme na co vzpomínat. Krásný trek, zajímavý Bagan, příjemná pláž. Ale taky hrozné cesty, špína, rudé flusance a občasná frustrace ze slabších služeb.

Barma se taky zapsala do našich pamětí jako země, kde jsme si šáhli docela blízko dnu. A jako země, kam za námi přijela jediná návštěva za celou dobu našeho cestování. Ale to jsme v té době ještě netušili.Mohlo by se Vám líbit

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More