Evropská exotika za 7 dní

Zdola nahoru
0 komentář

Malta – malinký stát v Středozemním moři. Díky své poloze ovlivněná mnohými kulturami, které se zde staletí střídaly. Moře, pláže a historické památky. Dobré jídlo, víno, čaj i fiesty. Kostely, hrady a zámky, náměstí, opevnění a úžasné výhledy.

Geograficky se Maltská republika skládá z několika menších a 3 větších ostrovů – Malta, Gozo a Comino. První dva jsme navštívili v rámci našeho 7 denního výletu do této zajímavé části Evropy.

Proč Malta?

Krajina, kde můžete najít exotiku arabských a afrických kultur smíšenou s dlouhým působením legendárního rytířského řádu Templářů. Jižanská pohoda a anglický čaj o páté. To vše jenom na občanský průkaz, 2,5 hodiny letu z Prahy, se všemi výhodami schengenského prostoru. Přidejte k tomu Středozemní moře a více než 300 slunečních dní v roce, s cenami ne o moc vyššími než v Čechách, a důvody, proč jsme se vydali právě sem, jsou jasné.Jak stvořené na roadtrip autobusem

Malta i Gozo mají celkově velmi rozvinutou dopravní infrastrukturu. Dávejte ale pozor, jezdí se tady po levé straně a tak trochu potrvá, než si na to zvyknete. Jelikož se bavíme o malém ostrovním státě, nenajdete tady žádné železniční spojení. Vlaky ani metro tady logicky neexistují.

Autobusem se ale dostanete téměř všude. Dnes tady již nejezdí charakteristické žluté autobusy jako kdysi, zato se odvezete klimatizovaným moderním strojem.

Zastávky jsou na znamení, takže pokud chcete nastoupit, je potřeba na řidiče zamávat. Nedivte se ale, pokud autobus i tak nezastaví. Někdy si prostě řidič řekne, že už veze dost lidí, nebo že má zpoždění a nezastavuje. A nebo se mu jenom nelíbí intenzita vašeho mávání, tak Vás prostě bude ignorovat a zastávku projede bez povšimnutí.

Pokud se ale do autobusu dostanete, jízdy jsou pohodlné, většinou rychlé a svižné.

Jako v jiných jižanských státech, i tady se někdy divíte, jak řidiči dokážou s tak velkým zařízením manévrovat v úzkých uličkách měst. Někdy to opravdu vypadá, že do další ulice se už autobus prostě nemůže vejít, nebo pokud ano, musíte nejdřív urazit zeď budovy. Ono to ale nakonec vždycky nějak jde… a díky tomu se pokaždé dostanete tam, kam potřebujete.

A co se týče ceny – my si na náš 8 denní trip už na letišti v automatu koupili za 21 eur na hlavu lítačku. Neomezený, 7 denní, přestupný lístek platný na všech ostrovech. Za nás jednoznačně nejlepší volba. Dokonce bychom ji zase upřednostnili i před půjčením vlastního auta, které stojí od 20 – 40 eur na den. Ostaní možnosti, jak cestovat po ostrovech veřejnou dopravou, najdete tady.

Náš týdenní itinerář

Program poskládaný z různých aktivit: válení se na plážích, koupáním mezi vápencovými skalami, šnorchlováním a procházkami nad kolmými útesy a solnými bazénky s krásnými výhledy na nekonečné moře. Přesuny plnými autobusy, ranní čaj s místními důchodci a návštěvy starobylých neolitických chrámů i středověkých hradů, citadel a pevností. To vše nás tady čeká…

Den 1 – přílet na ostrov Malta, sever a jihovýchod ostrova, zastávky: Valletta, Pretty Bay, Vittoriosa, Paola

Den 2 – trh Marsaxlokk, St. Peter’s pool, přesun trajektem Valletta – Sielma, Santa Venera

Den 3 – severovýchod ostrova – palác Selmun Palace; Imġiebaħ Bay, Blata il-Bajada, pevnost Fort Campbell, Little Armier Beach, Coral Lagoon, St. Paul’s Bay

Den 4 – 5 – ostrov Gozo – Victoria, Blue Hole, Inland Sea, Dwejra, Blue Hole, Salt Pans, Reqqa Point, úžina Wied il Ghasri, Ramla bay, neolitické chrámy Ggantija, Cittadella

Den 6 – návrat na ostrov Malta, pláže – Paradise Bay, Golden Bay, Ghajn Tuffieha Bay, Gnejna, vesnice Pepka námořníka

Den 7 – Mdina, jih ostrova – útesy Dingli Cliffs, Ghar Lapsi a Blue Grotto

Den 8 – odlet do Prahy

Naše trasa

Mapu celého našeho výletu i s jednotlivými zastávkami najdete tady.

Jak jsme bydleli

Všechny rezervace jsme řešili přes booking.com, kde najdete jak ubytování v hotelech, tak u místních, kteří si díky této službě přivydělávají.

My volili vždy druhou možnost bydlení mimo hotelů. Díky tomu jsme mohli vidět, jak vypadá opravdový živit doma u místních lidí.

Bydleli jsme v miniaturním pokoji v historickém domě blízko Valletty, v pokoj na střeše bytového domu s  obrovskou terasou a vlastní bylinkovou zahrádkou. V zahradním domku s vlastním obývákem a kuchyňkou (a s vlastním švábem, kterého jsme se 2x neúspěšně pokusili zavraždit) s přístupem na zahradu s grilem a výhledem na moře. V úplném centru hlavního města Goza- Vittoriose i v pokoji, co vypadal, jako bychom byli v nějakém klášteře.

Cena za noc se pohybovala kolem 500 – 1000 Kč osoba/noc, podle místa a úrovně ubytování.Přikládám foto z našeho pokoje po probuzení. Díky strategické poloze okna to bylo probuzení hodně brzké…

Co jsme jedli a pili

Naše pravidlo zní, kde to je jenom trochu možné, vaříme si sami. Kde to možné není, jedeme do restaurace. Máme tak jistotu, že poznáme všechny stránky gastronomie a možnosti v stravování.

Jednoznačně nejlepší jídlo celého týdne bylo v malé kavárně /baru/restauraci San Paul Coffe na kraji Valletty. Čerstvý tuňák se salátem a těstoviny s plody moře s výhledem na otevřené moře byly lahůdka, kterou nepřekonalo nic, co jsme jedli v průběhu celého dalšího týdne. Celá tato sranda i s dýškem nás vyšla na něco kolem 35 eur dohromady (cca 900 Kč).

Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás. My za nákup pro 2, včetně vína, balené vody a piva, platili přibližně 500 – 600 Kč za nákup. V něm byla většinou zahrnuta večeře na ten den a taky snídaně a malá svačina na den následující. Za nás férové ceny, díky kterým dokážete výrazně ušetřit.Doporučujeme ochutnat pečivo Ftira, které výborně chutná s čerstvými rajčaty a olivami. My si téměř každý večer dopřáli taky láhev vína, které bylo docela sladké a voňavé.

Cílem našich nákupu byl ve velké většině Lidl, který tady má 8 prodejen.

Kolik nás to stálo, aneb oplatí se přijít?

Celý týdenní pobyt včetně letenky, ubytování, jídla a dopravy nás vyšel na 11000 Kč na osobu.

Malta je zvláštní a krásná krajina. Exotika, kterou máme na dosah ruky. Jednoduchá na cestování a objevování zdejších kultur. Pohostinnost lidí a příznivé ceny dělají tuto krajinu dostupnou každému, kdo o ní projeví zájem, takže říkáme, tuto krajinu stojí zato prozkoumat. Co všechno jsme za týden strávený v této části Evropy viděli my, si můžete přečíst tady, tady a tady.

Mohlo by se Vám líbit

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More