Skály, písek a slunce Malty

Zdola nahoru
0 komentář

Maltské ostrovy to je hlavně kombinace Středozemního moře, slunce, osvěžující azurové vody a jemného písku. Kromě toho tady najdeme i krásné výhledy, kolmé útesy a jedinečnou přírodu. Vše tak vytváří ideální místo pro nezapomenutelnou dovolenou.

Pretty bay

Písečná pláž na jihozápadě ostrova a naše první maltská pláž. Šli jsme sem na doporučení Jorgeho- majitele domu, kde jsme byli ubytovaní první noc. Cesta sem z Paoly trvala asi hodinku. My jsme se na pláž dostali těsně před západem slunce. Na koupání to už sice nebylo, ale výhled na přístav s obrovskými nákladními loděmi stál určitě zato.St. Peter‘s Pool

Dle nás nejkrásnější místo pro koupání na celé Maltě i Gozu. Vápencový útes s přímým vstupem do moře. Průhledné vody Středozemního moře se tady zarývají do pobřeží a vytvářejí idylické místo pro řádění ve vlnách.

Kolmé několikametrové vápencové útesy, ze kterých je možné skákat rovnou do vody. Zážitkem je také plavat pod těmito útesy a obdivovat je zespodu ve společnosti malých i větších ryb. Nebo můžete jenom tak ležet na ploché, rovné skále a slunit se.

Pozor ale, toto místo je velice známe a oblíbené, což většinou znamená davy. Jak se tomu vyhnout? Vstávejte, jako my, brzy! Hodně brzy! My jsme z Paoly vyráželi prvním busem už v půl 7 ráno. Cestou jsme se ještě zastavili podívat na pravidelný nedělní trh v městě Marsaxlokk, kde jsme nakupili čerstvé ovoce a snídani a v 8 jsme byli na místě.

Pokud jste někdy chtěli mít celou pláž jenom pro sebe, není na to lepší místo, než tady. Průhledné modrozelené moře, bíle vápencové útesy, vycházející sluce a my dva. Na celou jednu hodinu toto místo patřilo jenom nám!

Do vody můžete vejít dvěma způsoby. Skokem z 5 metrového útesu (hladina adrenalinu vám vystoupí hodně vysoko), nebo v dolní části pláže po schodech s pomocným lanem a řetězy.

My vyzkoušeli oba způsoby. Mé doporučení zní, najděte odvahu a skočte do moře z útesu. Voda je hluboká a na dno si mi nepodařilo narazit ani jednou.    Selmun Bay (Imgiebah Bay)

Na tuto pláž chodí opravdu málo lidí a má to svůj důvod. Málokdo je ochotný urazit 3 kilometry od nejbližší zastávky autobusu. Celá cesta je navíc na přímém slunci bez jediného kousku stínu a jinak než pěšky se sem nedostanete. My ale musíme říct, že každá kapka potu se plně vyplatí. Odměnou vám totiž bude krásná pláž, kde je navíc velká pravděpodobnost, že na ní bude nanejvýš pár lidí.

Když jsme sem dorazili my, slunila se na pláži jedna holka a kluk. Našli jsme si svoje místo na kraji pláže za velkými kameny a zbytek času jsme o sousedech nevěděli. Voda je tady krásně čistá, místa, kde se složit, je tady taky dost. Jenom je potřeba dát si pozor na větší kameny ve vodě. Na pláži nenajdete žádné zázemí jako bar, pronájem slunečníků nebo záchod. Pokud je to něco, po čem toužíte, tato pláž nebude nic pro vás. Ostatní milovníci poloprázdných míst s vlastní svačinou, vodou a zásobou opalovacího krému budou stejně nadšení, jako jsme byli my.

Cestu zpátky jsme zvolili po pobřeží směrem k Mistra bay na východ od nás. Teda spíše po útesech nad pobřeží a výhledy stály za to! Na konci cesty jsme narazili na opuštěné vojenské opevnění Fort Campbell vybudované Brity koncem třicátých let minulého století. Dnes z nich zůstaly už jenom ruiny. Všechny domy jsou volně přístupné a je možné se podívat i dovnitř, což ale, vzhledem k jejich stabilitě, určitě nedoporučujeme.  I my jsme jenom prošli kolem a vrátili se po severní straně Mistra Bay.

Počítejte s tím, že celá cesta vede po pobřeží a v kopcích, kde není téměř žádný stín, tak tomu přizpůsobte i svou kůži a pitní režim. Jinak dopadnete jako já, a nastávající dny budete i podobně trpět…Coral Lagoon

Představte si obrovskou, shora otevřenou jeskyni, plnou průzračné vody. Přidejte k tomu kolmé vysoké útesy a blázny, kteří jsou ochotní riskovat své životy skokem z nich.

Severozápadní cíp ostrova Malta nabízí jedinečnou podívanou, kde se všechny tyto představy setkávají a stávají se skutečností. Další z úchvatných míst Malty ideální na potápění, šnorchlování, plavání a adrenalinové sporty. Kruhová laguna obklopená snad 20 metrovými útesy z bílého vápence s ústím do otevřených, tmavých vod Středozemního moře.

Ti odvážnější si do laguny mohou skočit z vrchu. Počítejte ale s hodně dlouhým pádem a velkou dávkou adrenalinu. Seshora to opravdu vypadá strašidelně a hodně, hodně vysoko a my na to odvahu nenašli.

Toto místo je ideální i pro šnorchlování a potápění, jelikož se tady nachází několik menších jeskyň, které je možné pod hladinou objevit. 

Tento přírodní úkaz najdete blízko písečných pláží v zálivu Armier směrem ke strážní věži Ahrax.Pláže západního pobřeží

1 den, 4 zálivy, 4 pláže (1 vesnice). Program prvního dne po návratu z ostrova Gozo. Společným rysem je hodně písku.

Začínáme ráno v 8, kdy rovnou z trajektu v přístavu sedáme na bus, směr Paradise bay. Krásna malá pláž s restaurací rezortního typu. Takhle brzo ráno absolutně bez turistů. Jediní lidé, kteří tady jsou s námi, jsou zaměstnanci rezortorestaurace. Někteří chystají slunečníky, někteří lehátka, někteří hrabou kameny na pláži, které sem v noci vyplavilo moře. Kdo nemá hrábě, používá holé ruce. Pro nás docela bizarní pohled.

Náš plán je ale jasný. Jsou krásné, velké vlny, takže skáčeme do moře a blázníme, co to jde. Velice příjemná pláž, ale nevím, jak by to tady vypadalo později s hordami lidí. Odcházíme asi po 2 hodinách vybouření, okoupaní a naladění na další program.  

Na druhou zastávku dne jsem se dost těšil. Podle fotek to vypadalo, že tady bude moc hezky. Jako malý jsem se hodně rád díval na pohádky o Pepkovi námořníkovi. A tady má, kluk jeden ušatý, celou vesnici.

Peťce se sem moc nechtělo a věděla proč. Hodně lidí, drahé vstupné a ne moc muziky. Spíš to vypadalo na hodně málo muziky, tak jsem si to tady nakonec jenom vyfotil z přilehlého kopce a šli jsme dál.

Zklamání bylo o to větší, že autobus sem jezdí jenom jednou za hodinu. A pokud nemáte čas navíc (což při 7 dnech moc nejde), musíte pěkný kus cesty zpátky po svých.

Další zastávkou byly 3 pláže hned vedle sebe. Ze severu na jih to jsou Golden beach, Ghajn Tuffiela a Gnejna. Všechny jsou hezké, písečné a s možnostmi na bláznění ve vlnách. Na všech jsou dokonce i plavčíci, takže o bezpečnost se nemusíte bát. U všech těchto pláží si taky můžete přečíst, jaké druhy medúz se zde mohou vyskytovat- nudy se tedy taky nemusíte bát.

Pokud se chcete mezi plážemi přesouvat pěšky, je to možné i po pobřeží, ale dávejte pozor, je to tady docela strmé a pád z kopce není dobrý způsob, jak se dostat do moře. Výhledy jsou ale hodně hezké.

Nám se nejvíc líbilo na Golden beach. Asi to bylo i tím, že ke konci dne jsme byli už trochu unavení, a tak jsme nedokázali naplno ocenit krásu zbylých dvou míst.      Útesy Dingli, pláž Ghar Lapsi a jeskyně Blue Grotto

Předposlední den našeho putování po ostrovech Malta a Gozo byl v oblastech jižního pobřeží. Tato část krajiny je typická vysokými útesy, které místy dosahují 250 metrů. Úchvatné pohledy na kolmé bíle stěny kde víte, že pád by hodně bolel. Ono vlastně asi ani ne, ale vyzkoušet to prostě nechcete.

My jsme se rozhodli, že jelikož nemáme na tento den moc plánů, dáme si malý pobřežní trek. 10 kilometrů čisté blaženosti – výhledy na otevřené moře, mohutné skály padající kolmo do moře, žádní lidé, jenom my 2.Po této naší malé procházce na nás čekalo osvěžení na dalším zajímavém místě. Ghar Lapsi je místo podobné jako Blue Hole na Gozu (podrobně níže). I tady se můžete potápět a objevovat zatopené podmořské jeskyně.

Zvláštně zajímavý je taky pocit, když se koupete v moři a v hlubinách pod vámi mizí skupina potápěčů. Vidíte je, jak se pomalu noří hlouběji a hlouběji, až se nakonec úplně ztrácí pod masou vody. Časem na ně úplně zapomenete, aby se vám připomněli tím, že se z ničeho nic, za pár desítek minut, vynoří hned vedle vás. 

Pokud se potápět nechcete, můžete se tady stejně jako my okoupat v malých přírodních bazéncích s křišťálově čistou vodou.Pamatujete, jak jsme nahoře psali o 250 metrových útesech? Tady naštěstí nejsou až tak vysoké ani kolmé. I tak ale doufejte, že se vám na zastávce u pláže nepokazí autobus. My takové štěstí neměli, a tak jsme zpáteční cestu museli šlapat zdola nahoru po svých.

V půlce kopce nás už hezky pálila chodidla, stehna, ramena od batohů, prostě všechno… Když se k nám směrem od pláže blížilo auto, ruku s palcem nahoru jsem po zkušenostech z Goza zvednul spíš pro vnitřní klid. Jaké bylo naše překvapení, když najednou vidíme svítit brzdová světla a my se pohodlně usazujeme na zadní sedadla auta staršího páru.

Nakonec nás berou až k naší další zastávce Blue Grotto. Prý to měli po cestě. Nejspíš neměli, ale lidé jsou tady tak milí, že si pro vaše pohodlí rádi zajdou extra míli. Hlavně, abyste se měli dobře a přišli zas (možná bychom se přeci jenom mohli od těch líných jižanů něco naučit).

Poslední zastávkou dne i celého výletu je slavné Blue Grotto. Soustava jeskyň se známým 40 metrovým skalním obloukem. Ráj potápěčů, kteří tady pod hladinou moře obdivují zatopené části útesů. Druhá možnost, jak se podívat na jeskyně, je výlet lodí z blízkého přístavu Wied iz Zurrieq. Z hladiny můžete pozorovat úchvatné kombinace světla, vody a minerálů z hornin, které tvoří místní útesové stěny. Nejkrásnější barevná podívaná je tady brzy ráno, a to nejen pod hladinou a z paluby lodě. I vyhlídky jsou hodně oblíbenými místy a bývají obsypané velkým počtem turistů.Mohlo by se Vám líbit

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More