Za starobylou historii maltských měst

Zdola nahoru
0 komentář

Pokud máte rádi města dýchající historií na každém kroku, Malta je jedno z míst, které si zamilujete. Na první pohled možná podobná, ve skutečnosti ale rozmanitá města nabízí od každého něco. Na své si přijdou jak milovníci historie, tak fanoušci zábavy, nebo obdivovatelé architektury. Rádi bychom vám přinesli alespoň malou ochutnávku míst, které jsme navšívili.

Valletta

Nejjižnější hlavní město v Evropě a naše první zastávka na tomto výletě. Z letiště se sem dostáváme autobusem, který nás dovezl přímo před hlavní bránu. Město postavené maltskými rytíři dýchá historií. Procházíme mezi domy ze žlutého vápence, s charakteristickými zelenými balkony, na kterých se rovnou nad našimi hlavami suší prádlo. Na rozdíl od centra Prahy to vypadá, že zde pořád žijí i místní.Úzkými uličkami, postavenými tak, aby do nich proudilo co nejvíce vzduchu od moře, se pomalým tempem dostáváme na úplný kraj města. Pozorujeme ohromné hradby, kterými je celé město obehnané.

Objevujeme vynikající malou kavárnu a restauraci San Paul Coffe. Na doporučení majitele Paula si objednáváme steak z tuňáka se salátem a těstoviny s plody moře. Že je jídlo vynikající poznáte tak, že i já, zarytý odpůrce všeho, co dýchá vodu, se oblizuji až za ušima. Po jídle si na terase vychutnáváme studené pivo a dech beroucí výhledy na zapadající slunce a nekonečné moře.

O tomto městě by se dalo psát dlouho. Starobylé domy, dřevěné balkony, lidé v ulicích. Historické náměstí a úzké uličky s nezaměnitelnou atmosférou. Krásné zahrady, moderní parlament, historická divadla a kostely, otevřená opera na styl amfiteátru, národní banka. Vše vypadá jako z filmu o rytířských časech. Toto město určitě stojí za prozkoumání.Vittoriosa

Společně s městy Sanglea a Cospicula tvoří legendární trojměstí, kde se začala psát celá maltská historie. Původní hlavní město Malty, které si maltští rytíři po svém příchodu na ostrov zvolili za svoje dočasné sídlo. Nachází se jižně od Valletty na druhé straně zálivu Grand Harbour. Dominantou města je chrám sv. Vavřince.

Město nabízí krásný výhled na panorama Valletty z jihu a to především po setmění a v noci.

Sielma

Město na západním břehu Marsamxett Harbour. Nejlepší cesta z Valletty je sednout na trajekt, který mezi těmito městy za 1,5 eura pravidelně pluje každou půl hodinu. Nejen, že se za kratičkou chvilku dostanete z jednoho města do druhého, ale taky, jako bonus, se Vám naskytne krásný panoramatický pohled na hlavní město ze severu.

Samotná Sielma je rušné, turistické letovisko, plná restaurací, barů, hotelů a kaváren, s rušným nočním životem. Ne úplně náš šálek kávy.Nedělní trh ve městě Marsaxlokk

Každou neděli dopoledne se v tomto malém rybářském městě konají trhy. Stánkaři jsou rozloženi kolem celého přístavu a koupit se tady dá snad všechno. Od čerstvých ryb a ovoce až po turistické suvenýry všeho druhu. My si tady na památku koupili magnetku a já, aby to přežila i moje plešatá hlava, taky kšiltofku.

Moc hezký je i pohled na moře do přístavu, kde jsou zakotveny desítky klasických malých, barevných loděk místních rybářů.

Lodě se nazývají luzzu a v přední části mají namalovaný pár očí boha Osirise. Tato tradice pochází z dob Féničanů, kteří kdysi ostrov obývali, a mají za úlohu chránit rybaře a jejich lodě po vyplutí na moře.

Rybolov je totiž dodnes hlavním zdrojem obživy místních a udává tu tempo života, které plyne stejně pomalu, jako před několika desítkami let.Mdina

Také známa jako Tiché město. Ve většině města je možné chodit jenom pěšky, jelikož autem je sem vjezd zakázán. I tak jsme jich tu našli hodně. Další bývalé hlavní město Malty. Díky své strategické poloze ve středu a na nejvyšším bodě ostrova sloužilo jako jakási poslední bašta v případech nebezpečí. Bez přístupu k moři ale časem ztrácelo na významu a dnes je středem zájmu hlavně kvůli turismu. I zde totiž, podobně jako ve Vallettě, máte pocit, že jste se vrátili do rytířských dob.Victoria

Hlavní město ostrova Gozo, které téměř do konce 19. století známe jako Rabat. Toto jméno je dodnes o poznání víc oblíbené u místních Gozanů. Po nástupu královny Viktorie na trůn bylo na její počest změněno na dnešní podobu.

I tady najdete atmosférou dávno minulých časů. Krásný je hlavně výhled z Citadely, která se rozprostírá na vrcholu kopce nad městem. Z hradeb je možné podívat se téměř na celý ostrov. Hrad v minulosti sloužil na ochranu místních obyvatel.

Součástí Citadely jsou historické budovy jako vězení, muzea a kostely. Nejvýznamnější je Katedrála Nanebevzetí Panny Marie s náměstím, na kterém jsou umístněné sochy 2 papežů.

Celý areál je od roku 1998 součásti dědictví UNESCO.Mohlo by se Vám líbit

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More